Rodokmen

Wing Chun Kuen 2017

škola bojového umění a sebeobrany

Jiří Horský

Narodil jsem se v roce 1988 a bojovým uměním se věnuji od svých šesti let, kdy jsem začal trénovat Karate. Během studií na vysoké škole jsem měl možnost osobně vyzkoušet Wing Chun, které mne uchvátilo natolik, že jsem mu okamžitě propadl a začal se mu věnovat naplno. Od roku 2017 jsem s laskavým svolením svého Si-fu Petra Brunnera začal Wing Chun Kuen vyučovat.

Petr Brunner

Narodil se v roce 1973 a bojovým uměním se věnuje od svých osmi let. Dříve, než začal cvičit Wing Chun, trénoval Judo, které na závěr provozoval čtyři roky jako vrcholový sportovec, dále trénoval alternativní sebeobranu a Leung Ting systém, známý jako Wing Tsun. Poté, společně se svým Si-Fu Ivanem Rzounkem přešel k Si-Fu Wilhelmu Blechovi, jedinému evropskému žáku Velmistra Lok Yiu. V roce 1995 otevřel vlastní školu Wing Chun Kung Fu v Praze a v roce 1997 odletěl na první tréninkový pobyt do Hong Kongu k mistru Lok Yiu. Od roku 1999 byl přímým žákem Si-Fu Wilhelma Blecha a dodnes pokračuje v odkazu šíření Wing Chun.

Wilhelm Blech (Wei Lam)

(1952 – 2012)

Bojovému umění se věnoval od svých šestnácti let. Ještě než přišel na Wing Chun, učil se zápas, box a Tang Soo Doo.

Si-Fu Blech se učil Wing Chun u různých mistrů více než dvacet let, než našel v roce 1992 cestu k Mistru Lok Yiu.

Lok Yiu

(1922 – 2006)

Lok Yiu (Luo Yao) se narodil v roce 1922 v Hong Kongu. Začal studovat Wing Chun Kuen v roce 1950, krátce poté, co Lee Man a Leung Sheung představil Yip Mana, aby vyučoval v Restaurant Workers Association. Lok Yiu se proslavil kvalitou své Cham Kiu a cvičením s Luk Dim Boon Gwun. Mezi jeho studenty jsou jeho dva synové, Lok Keng Sang, Lok Keng Kwong, stejně jako Winston Wan, Wilhelm Blech a další.

Yip Man (Ip Man, Man Suk, Man Gung)

(1893 – 1972)

Yip Man (Ye Wen), někdy psán jako Ip Man, se narodil jako Yip Gei – Man (Ye Jiwen) v zámožné rodině obchodníka ve Foshanu v roce 1893. Začal studovat Wing Chun Kuen někdy mezi rokem 1906 a 1911 u Chan Wah Shuna, o kterém se říká, že v té době vyučoval v starodávném klášteře rodiny Yip. Starý penezoměnec se blížil konci své kariéry a většina instrukcí pro Yip Mana padla na seniory (především na Ng Jung So), zvláště poté, co Chan utrpěl mrtvici v roce 1908 a odešel. Většina zpráv naznačuje, že po Chanově smrti v roce 1911 šel Yip do Hong kongu do akademie St. stephan´s, kde potkal a studoval u svého „kung fu strýce“ Leung Bika a dosáhl tak velmi pokročilé úrovně svých bojových schopností. Někteří z Yip Manových studentů však tvrdí, že tento příběh byl jednoduše vytvořen Yip Manovým přítelem Lee Manem pro propagační účely, a že své schopnosti namísto toho vypiloval ve Foshanu tvrdou prací a osobním vhledem. také existují zprávy o tom, že Yip Man vyměnil své zkušenosti s přáteli, jako byli Chu Chong Man, Cho On a nebo Yuen Kay San. I když si Yip Man získal vynikající reputaci díky svým bojovým schopnostem Wing Chun Kuenu, dlouhá léta nevyučoval. V roce 1942 však vypotřeboval spoustu svých zdrojů vlivem japonské okupace a naoplátku začal vyučovat některé studenty v Yongan, například Chow Ywong Yiu, Kwok Fu a Lun Gai. V listopadu 1949 Yip Man utekl před rozmachem komunismu do Makaa. Brzy se odvážil do Hong Kongu, kde v roce 1950 začal vyučovat Wing Chun členy Restaurant Workers Association. Pro mnoho jeho studentů jeho přátelská povaha a chování vedlo k tomu, že mu začali říkat Man Suk (strýček Man) v počátečních letech  a Man Gung (dědeček Man) později. Během jeho kariéry v Hong Kongu vyučoval mnoho vynikajících studentů (s veškerou omluvou – příliš mnoho na to, abychom je zde vypisovali), kteří pokračovali v učení generací vynikajících studentů v jejich vlastním stylu a rozšířili jeho styl Wing Chun Kuen po celém světě. Mezi Yip Manovými nejznámějšími studenty byli Leung Sheung, Lok Yiu, Tsui Seung Tin, Wong Shun Leung, Cheung Chuk Hing (William Cheung), Lee Siu Long (Bruce Lee), Ho Kam Ming, Moy Yat a mnoho dalších studentů.

Chan Wah Shun (Jiao Chin Wah, Ngau Ching Wah, Wah Gung)

(1849 – 1913)

Leung Jan (Leung Dak Wing, Jan Sing Sang, Wing Chun Wong)

(1826 – 1901)

Leung Yee Tai

Wong Wah Bo (Huang Huabao)

Leung Lan Kwai

Leung Bok – Cho (Leung Bok – Lao)

Yim Wing Chun (Yim Saam – Leung)

Ng Mui Si Tai (Lui sei – Leung)